دسته‌بندی محصولات

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

09223596138
دسته‌بندی محصولات

انواع مختلف پانسمان زخم

انواع مختلف پانسمان زخم

انواع مختلف پانسمان زخم

 

مراقبت از زخم شما به همان اندازه مهم است که انتخاب نوع پانسمان‌ها در مدت ترمیم زخم‌ها بسیار حائز اهمیت می‌باشد و تعیین مناسب‌ترین پانسمان‌های مراقبت از زخم که نیاز دارید، می‌تواند تضمین کند که شما از عفونت در امان هستید، از آسیب بیشتر محافظت می‌کنید و زمان بهبود زخم را افزایش می‌دهد. بیایید نگاهی به انواع مختلف پانسمان زخم و برخی از مواردی که باید برای مراقبت مناسب از آسیب در نظر بگیریم، بیاندازیم.

پانسمان زخم چیست؟

پانسمان زخم ترکیبی از مواد مناسب است که برای جلوگیری از آسیب بیشتر با زخم در تماس است. آنها به توقف خونریزی کمک می کنند و اجازه می دهند خون شروع به لخته شدن کند. آنها خون و سایر مایعات را جذب می کنند و به دبریدمان زخم یا برداشتن بافت مرده کمک می کنند. چندین فاکتور وجود دارد که باید هنگام ارزیابی نوع پانسمان مورد نیاز خود در نظر بگیرید.

 • سن
 • نوع پوست
 • نوع و اندازه زخم
 • محل زخم
 • شدت ضایعه

امروزه با بیش از ۳۰۰۰ نوع پانسمان در بازار، دانستن این که کدام مورد برای شما مناسب است، دشوار است. این مقاله به شما کمک می‌کند تا با رایج‌ترین انواع پانسمان‌های مراقبت از زخم و زمانی که هر کدام مناسب‌تر هستند آشنا شوید. اما اگر آسیب شما جدی است. ما از شما می‌خواهیم برای جلوگیری از هرگونه عارضه به پزشک متخصص زخم  مراجعه کنید.

حال بیایید انواع اصلی پانسمان زخم و بهترین کاربردهای آنها را مورد بحث قرار دهیم.

پانسمان فیلم شفاف

پانسمان فیلم شفاف

پانسمان های فیلم شفاف ورقه های نازک پلی اورتان شفافی هستند که یک طرف آن دارای یک پوشش چسبنده است که به پوست می چسبد. این پوشش به پوست اطراف آسیب می چسبد که خشک است اما به دلیل واکنش آن با ترشحات زخم به خود زخم نمی چسبد.

 

به دلیل ماهیت نازک آن، گفته می شود که یکی از راحت ترین انواع پانسمان است. همچنین انعطاف پذیری آن به راحتی آن کمک می کند. خاصیت ارتجاعی بالای آن به آن اجازه می دهد تا خم شود و این امکان را فراهم می کند تا با طیف وسیعی از خطوط بدن مطابقت داشته باشد. و از آنجایی که فیلم واضح است، این به شما این امکان را می دهد که به راحتی منطقه را ببینید و پیشرفت بهبود آن را بدون برداشتن آن اندازه گیری کنید. فیلم‌های شفاف به زخم شما اجازه می‌دهند که از باکتری‌ها تمیز بماند، که به معنای عفونت کمتر و تسریع روند بهبود است.

بهترین موارد استفاده:

پانسمان فیلم

پانسمان های فیلم شفاف را می توان به عنوان اولین یا دومین لایه محکم روی آسیب استفاده کرد. این یک پانسمان متداول است که پزشک زمانی که بخواهد زخم را پیگیری کند از آن استفاده می کند. این اغلب شامل آسیب‌های بزرگتر و پیچیده‌تر مانند سوختگی، زخم، محل برش‌های جراحی، محل‌های اهداکننده پیوند پوست و محل‌های IV می‌شود. دیدن سایت به پزشک این امکان را می دهد که به راحتی هر گونه عارضه احتمالی مانند عفونت را زودتر شناسایی کند.

 

 • پانسمان فیلم شفاف برای چه مواردی استفاده می شود؟

فیلم‌های شفاف ممکن است به عنوان پانسمان اولیه یا ثانویه برای پیشگیری و مدیریت زخم‌های فشاری درجه یک، زخم‌های با ضخامت جزئی با ترشح کم یا بدون ترشح، و زخم‌هایی با بافت نکروزه یا اسلافی دارند، مورد استفاده قرار گیرند.

 • چگونه از چسب فیلم شفاف استفاده  کنید؟

 

 • معایب پانسمان شفاف چیست؟

پانسمان های فیلم شفاف به خوبی خون و ترشحات را جذب نمی کنند. بنابراین، اگر روی زخم‌های عمیق یا عفونی استفاده شود، بهبودی ممکن است بیشتر طول بکشد یا عفونت گسترش یابد. علاوه بر این، این پانسمان ها استریل نیستند و فقط برای یک بار استفاده مناسب هستند.

 • تفاوت پانسمان شفاف و انسدادی چیست؟

پانسمان انسدادی یک پانسمان غیر قابل نفوذ است، به این معنی که هیچ هوا یا رطوبتی نمی تواند به داخل یا خارج نفوذ کند. یک پانسمان نیمه انسدادی (نیمه تراوا، شفاف) به زخم اجازه تنفس می دهد (هوا می تواند به داخل و خارج نفوذ کند)و در عین حال از زخم در برابر مایعات بیرونی محافظت می کند.

نحوه استقاده از چسب فیلم شفاف

 • فیلم شفاف چه نام دارد؟

فیلم‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند زیر مجموعه «فیلم‌های شفاف» قرار بگیرند، اما این اصطلاح بیشتر به فیلم‌های پلی اتیلن ترفتالات (پلی استر PET) اشاره دارد.

پانسمان هیدروژل

پانسمان هیدروژل

پانسمان هیدروژل برای تسکین زخم ها، کاهش درد، کمک به التیام و مبارزه با عفونت است. این پانسمان زخم از ۸۰ تا ۹۹ درصد آب یا گلیسیرین ساخته شده و به زخم های خشک رطوبت می بخشد.پانسمان های هیدروژل با افزودن رطوبت به ناحیه،  با شکستن بافت خشک و مرده و تقویت رشد سلولی، بهبودی سریعتر را ممکن می کند. پانسمان های هیدروژل نمی توانند مایعات زیادی را جذب کنند و بنابراین برای بسیاری از آسیب ها موثر نیستند. پانسمان که به شکل ژل، ورقه یا گازهای آغشته شده (گازهای اشباع شده با محلول) است، هنگام استفاده احساس خنکی می‌کند و حتی می‌تواند درد را کاهش دهد. در مقایسه با برخی گزینه های دیگر،  پانسمان های هیدروژل به دلیل نفوذپذیری گاز و آب در دفع باکتری ها موثر نیستند. علاوه بر این، آنها می توانند به سرعت کم آب شوند، به خصوص آنهایی که بر پایه آب هستند.پانسمان های هیدروژل اغلب غیر چسبنده هستند و برای محکم کردن آن به پانسمان دیگری در بالا نیاز دارند.

اینحا در مورد پانسمان های هیدروژل به تفضیل صحبت شده است…

بهترین موارد استفاده:

پانسمان های هیدروژل برای زخم های خشکی که نیاز به التیام دارند و همچنین زخم هایی که اسکار دارند بهتر است استفاده شود. بهتر است برای آن دسته از صدماتی که مایعات کمی یا بدون ترشح دارند استفاده شود. استفاده از  پانسمان های هیدروژل برای زخم هایی که به خصوص دردناک هستند نیز مفید است. پانسمان های هیدروژل به دلیل توانایی آنها در تقویت رشد سلولی که رطوبت اضافی را به همراه دارد،  برای سوختگی های درجه دو، زخم های فشاری، محل های اهدا کننده پیوند پوست و همچنین زخم هایی که عفونی شده اند، ایده آل هستند.

پانسمان فوم

پانسمان فوم یورودرم

پانسمان های فوم از پلیمرهای فوم دار، معمولاً پلی اورتان، ساخته می شوند و به صورت ورق یا اشکال دیگر ساخته می شوند. آنها سلول های باز دارند که می توانند مایعات را در خود نگه دارند و قابلیت جذب را دارند. اما میزان جذب بر اساس ضخامت و ترکیب فوم ها است.پانسمان های فوم مایعات اضافی را جذب می کنند و همچنین ناحیه را مرطوب نگه می دارند و همچنین امکان بهبود سریعتر را فراهم می کنند. ماهیت فوق العاده نرم این ماده همچنین به کاهش آسیب کمک می کند و از آسیب بیشتر محافظت می کند.

این پانسمان‌ها گاهی اوقات می‌توانند از قبل در محلول‌ها آغشته شده یا با مواد دیگر ترکیب شوند. پانسمان های فوم در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند. آنها را می توان به راحتی جدا کرد زیرا تماس با زخم غیر چسبنده است. پانسمان های فوم می توانند دارای حاشیه چسبنده باشند، اغلب با پوششی از یک فیلم شفاف محافظ که به جلوگیری از ورود باکتری ها کمک می کند اما اجازه می دهد بخار آب وارد شود. این به حفظ رطوبت کافی برای بهبود زخم کمک می کند.

بهترین موارد استفاده: 

پانسمان های فوم به جلوگیری از بوی بد و همچنین ترشحات متوسط ​​تا شدید کمک می کنند. آنها هم برای زخم های نیمه ضخیم و تمام ضخیم و هم برای زخم های جدی و غیر جدی ایده آل هستند. همچنین می توانید از  پانسمان های فوم برای آسیب های فشاری استفاده کنید.

پانسمان هیدروکلوئیدی

پانسمان هیدروکل شرکت هارتمن

پانسمان های هیدروکلوئیدی از ذرات کلوئیدی آبدوست تشکیل شده اند. اینها می توانند شامل ژلاتین، پکتین و سلولز باشند. این مواد باعث انعطاف پذیری می شوند که به معنای راحتی بیشتر برای انواع پوست است. پانسمان های زخم دارای پشتی محکمی هستند که از یک فیلم یا فوم خود چسب تشکیل شده است، که باعث می شود آنها غیر قابل تنفس باشند، البته به راحتی اعمال می شوند. هیدروکلوئیدها با ایجاد یک محیط زخم مهر و موم شده و مرطوب می توانند زخم را تمیز نگه دارند، از عفونت جلوگیری کنند و روند بهبود را تسریع کنند.

انواع مختلفی از پانسمان های هیدروکلوئیدی وجود دارد  ، به این معنی که آنها سطوح مختلف جذب نیز دارند. این پانسمان که با پلی ساکاریدها و سایر پلیمرها پوشانده شده است، لجن و اگزودا را جذب می کند و سپس به آرامی به انبوهی از مواد ژل مانند متورم می شود. هنگامی که کپه را جدا کردید (که زیست تخریب پذیر است)، مقداری بقایای روی بستر زخم باقی می ماند که ممکن است بوی بدی در آن ایجاد کند. اغلب تصور می شود که این بو نشانه یک آسیب عفونی است.

پانسمان های هیدروکلوئیدی را می توانید  در شکل ها و اندازه های مختلف پیدا کنید. برخی از آنها دارای لبه‌های مورب هستند که برای جلوگیری از چرخش پوست به آن چسبندگی می‌دهند. استفاده از این نوع پانسمان، ناحیه را عایق می کند و از ورود آب، اکسیژن یا باکتری جلوگیری می کند. افرادی که از هیدروکلوئیدها به عنوان پانسمان زخم خود استفاده می کنند، نسبت به بسیاری از پانسمان های موجود در بازار، میزان عفونت بسیار کمتری دارند. این شامل گاز، فیلم های نیمه تراوا، فوم های نیمه تراوا و هیدروژل های ورقه ای است. آنها نه تنها سابقه خوبی در پیشگیری از عفونت ها دارند، بلکه هیدروکلوئیدها نیز یکی از طولانی ترین انواع پانسمان ها هستند.

بهترین موارد استفاده: می‌توانید از  پانسمان‌های هیدروکلوئیدی برای سوختگی‌ها، آسیب‌های نکروزه، با پوشش‌های فشرده، زخم‌هایی با زهکشی سبک تا متوسط ​​و زخم‌های وریدی یا فشاری استفاده کنید. آنها برای دبریدمان اتولیتیک موثر هستند.

پانسمان آلژینات کلسیم

پانسمان آلجیسل

پانسمان های آلژینات کلسیم از الیاف قهوه ای جلبک دریایی و سدیم ساخته شده اند که باعث تجزیه زیستی آنها می شود. آلژینات کلسیم می تواند تا بیست برابر وزن خود جذب کند. این جذب بالا آن را برای مکیدن رطوبت از زخم عمیق تونل شده ایده آل می کند. مانند هیدروکلوئیدها، آلژینات ها با اگزودا واکنش می دهند و یک ماده ژل مانند ایجاد می کنند که باعث می شود آسیب سریعتر بهبود یابد.

این ژل یک محیط مرطوب را محبوس می کند که برخی از باکتری ها را به دام می اندازد. بوی این باکتری واکنش پذیر ممکن است پس از برداشتن ژل بوی بدی داشته باشد، اما به راحتی قابل شستشو است. گاهی اوقات ممکن است این بو با عفونت اشتباه گرفته شود. این پانسمان های نفوذپذیر و غیر انسدادی اغلب به کمک پانسمان دیگری برای پوشاندن آن نیاز دارند که گاز است. شما می توانید آلژینات ها را در سه نوع پیدا کنید:

 • ورقه ای: ممکن است روی بستر زخم گذاشته شوند تا مایعات تخلیه کننده را جذب کنند.
 • نواری: این گونه تونل ها یا نواحی زیر پوست را که دچار فرسایش شده اند، یعنی نواحی تخریب شده، محکم پر می کند.
 • اعمال کننده: با نوک آلژینات، از اپلیکاتورها برای بررسی ضایعه، اشغال حفره ها و تونل ها، به دست آوردن کشت سواب و اندازه گیری عمق زخم استفاده می شود.

گاهی اوقات از هیدروفیبرها به جای آلژینات استفاده می شود . اینها پانسمان هایی هستند که از سدیم کربوکسی متیل سلولز ساخته شده اند و از نظر ظاهر و تأثیرات بسیار مشابه هستند.

بهترین موارد استفاده: این ماکروجلبک ها می توانند بسیار جاذب باشند، که آن را برای آن دسته از آسیب های مرطوب که دارای زهکشی های زیادی هستند، عالی می کند. این به معنای زخم های شدید یا عمیق است، از جمله سوختگی، زخم های بسته، زخم های وریدی، یا زخم های فشاری با حالت بالاتر. پانسمان های آلژینات به دلیل مقدار مایعی که جذب می کنند باید اغلب تعویض شوند. این می تواند به معنای حداقل هر دو روز باشد. اگر فکر می کنید ممکن است بسته به شدت آسیب شما نیاز به تعویض بیشتر یا کمتر داشته باشد، توصیه می کنیم با پزشک خود مشورت کنید. اگر پانسمان بیش از حد تعویض شود، می تواند منجر به خشکی بیش از حد شود که مساوی است با احتمال بیشتری برای ورود باکتری های مضر.

پانسمان های آلژینات برای زخم هایی که خشک هستند به خوبی کار نمی کنند زیرا محیط خشک تری ایجاد می کنند و زمان بهبودی را طولانی تر می کنند.

پانسمان های کامپوزیتی غیر چسبنده

پانسمان های کامپوزیتی که به عنوان پانسمان های ترکیبی نیز شناخته می شوند، چند لایه هستند. آنها می توانند به عنوان پانسمان اولیه یا پانسمان ثانویه استفاده شوند. به طور معمول، پانسمان کامپوزیت از سه لایه تشکیل شده است:

 • ۱.لایه داخلی: لایه تماس Non-Adherent است که آسیب را در هنگام تعویض پانسمان ایمن نگه می دارد.
 • ۲.لایه میانی: این لایه جذبی است، رطوبت را از زخم می گیرد تا از خیساندن جلوگیری کند، اما همچنان محیط را هیدراته نگه می دارد. این لایه می تواند از آلژینات، هیدروژل، فوم نیمه تراوا یا هیدروکلوئید ساخته شود.
 • ۳. لایه بیرونی: یک مانع برای باکتری ها، این لایه بیرونی محافظ برای جلوگیری از عفونت ضروری است. اغلب از یک فیلم نیمه تراوا ساخته می شود.

بهترین کاربردها: این پانسمان ها به دلیل ماهیت از پیش بسته بندی شده، به اندازه بسیاری از انواع دیگر کاربرد ندارند. با این حال، می توان از آنها برای زخم های سبک تا سنگین استفاده کرد. اگر پوست خشک یا حساسی دارید بیشتر مراقب باشید. با سازنده مشورت کنید تا مطمئن شوید که پانسمان کامپوزیت می تواند در محل زخم عفونی استفاده شود.

پانسمان کلاژن

پودر کلاژن ترمیم زخم طباگرن تریتا

پانسمان های کلاژن کمی متفاوت از سایر پانسمان ها هستند زیرا به عنوان پوست دوم موقت عمل می کنند. داشتن این پوست دوم سلول های جدید را قادر می سازد تا جمع شوند، رشد کنند و پایدار شوند. بدون چنین پانسمانی، مدت زمان بهبودی زخم زمان بسیار بیشتری می برد. نه تنها این، بلکه کلاژن به برداشتن بافت مرده، تشکیل رگ های خونی جدید و سفت شدن لبه های محل کمک می کند.

بهترین موارد استفاده: پانسمان های کلاژن بیشتر برای زخم های مزمنی که سرعت بهبودی بسیار آهسته یا کاملا متوقف شده دارند، استفاده می شود. می‌توانید از آن‌ها در محل‌های پیوند، زخم‌های فشاری،سوختگی‌ها،محل‌های جراحی یا آسیب‌های سطحی بزرگ استفاده کنید.

پانسمان سیلیکونی

سیلیکون یک پلیمر مصنوعی رایج است که در عصر حاضر کاربردهای زیادی دارد. در فرم پانسمان، سیلیکون نرم چسبناک است و به آن اجازه می دهد یک مهر و موم محکم ایجاد کند که آب را دفع می کند. چسبندگی سیلیکون باعث می شود که چندین بار مجدداً بدون از دست دادن چسبندگی آن استفاده شود. اگرچه به زخم نمی چسبد و آسیب بیشتری ایجاد نمی کند. علاوه بر این، سیلیکون خاصیت ضد باکتریایی دارد و حتی به پوست‌های شکننده یا خشک نیز می‌چسبد.

پانسمان های سیلیکونی راحت هستند و باعث کاهش درد و ضربه در جراحات در هنگام تعویض پانسمان می شوند. اثری از خود باقی نمی گذارد و کار با آن را آسان می کند. اگرچه آنها می توانند در پانسمان زخم مفید باشند، اما می توانند گران باشند.

بهترین موارد استفاده: گفته می شود که ورقه های ژل سیلیکون موضعی از ایجاد کلوئید یا بافت اسکار بیش از حد جلوگیری می کند. این از طریق جلوگیری از نفوذ رطوبت به زخم اتفاق می افتد. با رطوبت کمتر، جریان خون کمتر و در نتیجه کلاژن کمتری در ناحیه وجود دارد. از آنجایی که کلاژن ماده‌ای است که اسکارها از آن ساخته می‌شوند، فقدان آن باعث رنگ‌پریدگی پوست می‌شود و جای زخم را کمتر نمایان می‌کند.

 

پانسمان گازی

پانسمان‌های گازی یا پانسمان‌های پارچه‌ای،  رایج‌ترین پانسمان‌های زخم هستند که امروزه در دسترس هستند. آنها را می توان از ابریشم بافته شده یا نبافته، کتان، پلی استر، ابریشم مصنوعی یا پنبه تهیه کرد که باعث نفوذپذیری بالایی می شود. این نوع مواد غیر انسدادی هستند به این معنی که روی پوست نمی‌چسبند و اجازه می‌دهند خون، آب و هوا به راحتی از آن عبور کنند. این پانسمان به راحتی به خشک شدن زخم کمک می‌کند و ترشح ترشحات و مایع نشت‌شده از زخم را به حداقل می‌رساند.

پانسمان‌های گازی می‌توانند در اشکال و اندازه‌های مختلفی باشند که به راحتی می‌توان آنها را متناسب با زخم تطبیق داد. انواع استریل و غیر استریل وجود دارد. همچنین مواردی با یا بدون حاشیه چسب وجود دارند. شما می توانید آن را برای هر چیزی از آسیب انگشت کوچک گرفته تا زخمی که در سراسر بدن گسترش می یابد استفاده کنید. انواع از پیش برش داده شده به شکل مربع، ورقه یا نوار بسته بندی و همچنین بسته بندی های بلندی وجود دارد که می توان آنها را دور یک اندام پیچیده یا به اندازه برش داد.

 • گاز اسفنجی: این نوع گاز معمولاً از ۱۰۰% پنبه ساخته می شود و معمولاً برای جذب خون یا مایعات دیگر استفاده می شود. آنها معمولا ارزان هستند و برای استفاده همه منظوره در تمیز کردن، پانسمان، بسته بندی و آماده سازی انواع زخم ها عالی هستند.
 • رول بانداژ گاز: همچنین برای انواع زخم ها استفاده می شود، رول گاز را می توان به عنوان اولین لایه یا لایه اضافه شده روی زخم استفاده کرد. رول ۱۰۰% پنبه ای را می توان دور اندام های سر پیچید و مخصوصاً برای زخم هایی که در ناحیه ای هستند که پوشاندن آن آسان نیست مفید است.

بهترین موارد استفاده: برای محافظت از زخم های باز یا پوست شکسته که در اثر یک آسیب جزئی ایجاد شده اند، پانسمان گاز راتوصیه می کنیم . این می تواند شامل یک آرنج خراشیده، یک بریدگی کمی ناراحت کننده یا آسیب در نواحی ظریف باشد. گاز به عنوان اولین لایه محافظ و گاهی اوقات لایه دوم برای مهر و موم کردن پانسمان استفاده می شود. این به ویژه در مناطقی که به دلیل توانایی مواد در مطابقت با بدن شما، پوشیدن آن دشوار است مفید است. یکی دیگر از کاربردهای آن پاکسازی زخم و همچنین عاری از عفونت است. به دلیل ارزان بودن این ماده می توان آن را برای یک بار مصرف یا کوتاه مدت استفاده کرد و سپس دور انداخت.

 

رسالت ما بهبودی زخم شماست.

 

امیدواریم این اطلاعاتی که ارائه کرده‌ایم به شما ایده داده باشد که چه نوع پانسمان‌های مراقبت از زخم برای شما مناسب هستند. مدیریت زخم برای اطمینان از بهبود مناسب آسیب شما ضروری است. در اینجا خلاصه ای سریع از ۹ نوع پانسمان ما آورده شده است:

گاز را می توان در هر قسمتی از بدن استفاده کرد و بیشترین نفوذپذیری را دارد. فیلم های شفاف در نظارت بر زخم مفید هستند. هیدروژل ها به کاهش درد کمک می کنند و در محل های خشک بهترین عملکرد را دارند. فوم ها با بوی بد و ترشحات زیاد کار می کنند. هیدروکلوئیدها به جلوگیری از عفونت کمک می کنند و بیشترین ماندگاری را دارند. آلژینات های کلسیم بسیار جاذب هستند و در مراقبت از زخم های عمیق بسیار مهم هستند. کامپوزیت ها چند لایه هستند و می توانند در موارد مختلف از نظر شدت استفاده شوند. پانسمان های کلاژن به عنوان پوست دوم برای زخم هایی که به کندی التیام می یابند عمل می کنند. سیلیکون می تواند در پیشگیری از جای زخم کمک کند.

 

نظرات بسته شده است.

ویزیت منزل در تهران و مازندران توسط متخصصین بین المللی زخم

X
× چطور میتونیم کمکتون کنیم؟